• کرج،خ مطهری،خ پیروزی،جنب بلوار مولانا

  • info@aradsanatkian.com

    ایمیل درخواست ها

تماس با ما

09126940988|09353830859


تفاوت بین آسانسور هیدرولیک با آسانسور کششی

تفاوت بین آسانسور هیدرولیک با آسانسور کششی

از بلندترین ساختمان های جهان گرفته تا عمیق ترین و شدیدترین معادن، آسانسورها به معنای واقعی کلمه همه جا هستند. آنها می توانند در داخل، خارج از منزل و حتی در صخره ها ساخته شوند. آسانسورها آنقدر مهم هستند که مردم تقریباً 103 میلیارد بار در سال سوار آن می شوند!

آسانسور هیدرولیک

آسانسور هیدرولیک به آسانسوری گفته می شود که با نیروی فشار روغن کار می کند. این نوع آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای کششی فضای کمتری در ساختمان اشغال کرده و نیاز به موتورخانه در بالا ندارند.آنها از یک پمپ الکترونیکی برای فشار دادن سیال هیدرولیک به داخل سیلندر استفاده می کنند. این فشار یک پیستون را فشار می دهد و باعث بالا آمدن آسانسور می شود.

آسانسورهای هیدرولیکی برای طول مسیر پایین و ظرفیت های بالا کاربرد دارند و نیرو و بار عمودی بر اسکلت ساختمان وارد نمی کنند. در آسانسور هیدرولیکی عامل تامین کننده نیروی محرکه، جک و پاوریونیت است.عملکرد این آسانسور به نحوی است که با تحت فشار قرار دادن روغن، نیروی رانش ایجاد شده و به جک های هیدرولیکی منتقل و باعث حرکت آسانسور می شود.برای اطلاع از قیمت آسانسور هیدرولیک میتونید با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

سیستم محرکه این نوع آسانسورها به دو نوع مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی می شود. در سیستم مستقیم برای جا به جایی کابین، جک مستقیما به یوک کابین متصل می شود و در سیستم غیر مستقیم، جک از طریق حرکت سیم بکسل متصل به یوک کابین موجب جا به جایی آن می شود.

مزایای آسانسور هیدرولیک

یک فناوری اثبات شده که بیش از 50 سال از آن استفاده می شود، آسانسور هیدرولیکی در ساختمان هایی با مسافت کمتر از 60 فوت استفاده می شود. آنها معمولاً هزینه نصب کمتری نسبت به آسانسور کششی دارند و قطعات متحرک کمتری دارند که می تواند هزینه های نگهداری و تعمیر را کاهش دهد.

آسانسور هیدرولیک در زمان انتظار انرژی کمتری مصرف می کنند و در هنگام پایین آوردن کابین تقریبا هیچ برقی مصرف نمی کنند. بنابراین، در کاربردهای کم مصرف و کم ارتفاع، آسانسورهای هیدرولیک می توانند انرژی کمتری نسبت به آسانسورهای کششی مصرف کنند. به دلیل این مزایا، آسانسور هیدرولیک می توانند ردپای کربن کمتری داشته باشند.در حالی که آسانسور هیدرولیک نمی توانند به سرعت های سریعی که توسط آسانسورهای کششی به دست می آید برسند، در کاربردهای کم ارتفاع کافی هستند و می توانند بارهای سنگین تری را به طور موثر حمل کنند.

معایب آسانسور هیدرولیکی

- یكی از محدودیت‌ های آسانسور هیدرولیك سرعت بالا است، به همین دلیل همواره برای سرعت‌ های زیر ۱ متر بر ثانیه استفاده می‌ شوند.
- قدرت مورد نیاز برای موتور اسانسور هیدرولیکی بیشتر از آسانسورهای کششی است، بنابراین برای انتقال برق به موتورخانه باید از کابل های برقی که  متناسب با قدرت موتور است، استفاده شود. این امر مانع از افت ولتاژ برق می شود.
- انرژی پتانسیل آسانسورهای هیدرولیکی در هنگام پایین آمدن تبدیل به انرژی جنبشی شده و بخشی از آن به حرارت تبدیل می شود که این امر درجه حرارت روغن را بالا می برد.
- هزینه نصب و نگهداری یکی از مسائل قابل توجه در اغلب سیستم های هیدرولیکی است. در سیستم جک مدفون که نیازمند حفر چاله های عمیق است، سوراخ کردن زمین برای نصب اسانسور احتمال خطر برخورد با موانع زیر زمینی را در پی دارد و هزینه های جانبی بر عهده خریدار است.

مکان های که از آسانسور هیدرولیک استفاده می کنند

-در پارکینگ‌ های طبقاتی کوچک و بزرگ‌ می توان از این اسانسور استفاده کرد.
-ساختمان‌ های مسكونی که دارای دو، سه، چهار، و پنج طبقه‌ هستند.
-بیمارستان‌ های کوچک، کلینیک‌ ها، ساختمان‌ های بهداشتی که حداکثر سه طبقه‌ دارند.
-آسانسور های خانگی که با برق تک فاز کار می‌کنند‌.

آسانسور کششی

با آسانسور کششی کابین آسانسور توسط تسمه یا طناب های فولادی و وزنه تعادل روی یک سیستم قرقره بالا و پایین می رود.آسانسور کششی معمولاً دارای موتورهای آهنربای دائم بدون چرخ دنده هستند که قدرت و کارایی را در اندازه فشرده ارائه می دهند.

سیم‌های بکسل که از فلکه کششی آسانسور عبور کرده و به کابین متصل هستند از طریق نیروی اصطکاک بین فلکه و سیم‌ها قادر به جابجایی آسانسور خواهند بود.

همانطور که گفتیم سیستم و نحوه کار آسانسور کششی بسیار پیچیده است. حتی بهترین درایو آسانسور نیز ممکن است به دلیل حساسیت بالا دچار مشکل شود. به همین دلیل نیاز است آسانسور به صورت ماهانه توسط متخصص بررسی شده و مشکلات احتمالی آن در اولین فرصت کشف و رفع گردد.

لازم به ذکر است هر آسانسور ظرفیت تعریف شده‌ای دارد. برای مثال برخی از آسانسورها مخصوص حمل بار و برخی مخصوص حمل افراد هستند. همچنین وزن مجاز برای آسانسور نیز سقف خاصی دارد که نباید در هر جابجایی بیش از مقدار تعریف شده باشد.

مزایای آسانسور کششی

این آسانسور به دلیل کیفیت سواری نرم و توانایی سفر با سرعت بالا مورد قدردانی قرار می گیرند، معمولاً در ساختمان هایی با مسافت بیش از 60 فوت، تا نمادین ترین آسمان خراش های جهان استفاده می شوند.

از آنجایی که آن از وزنه تعادل برای جبران وزن کابین و سرنشینان استفاده می کنند، موتور مجبور نیست وزن زیادی را جابجا کند. این باعث می شود که آسانسورهای کششی در کاربردهای با کاربری سنگین و بلندتر نسبت به آسانسورهای هیدرولیک انرژی کارآمدتر باشند.

انواع آسانسور کششی

با توجه به نحوه کار آن انواع مختلفی از این نوع آسانسور طراحی و تولید شده و در موقعیت‌های مختلف صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ایران آسانسور کششی نسبت به سایر انواع آسانسور مانند هیدرولیکی و… طرفداران بیشتری دارد. سه نوع متداول از آن در ادامه معرفی شده است.

آسانسور کششی گیربکس

در توضیح طرز کار آسانسور کششی گیربکس باید گفت این نوع آسانسور از طریق گیربکسی که به موتور متصل است کار می‌کند. گیربکس توانایی پیمودن بیش از ۷۵ متر را به آسانسور کششی گیربکس می‌دهد.

گفتنی است این ارتفاع کمتر از سایر انواع آسانسور کششی بوده و توصیه می‌شود در ساختمان‌ها بلندتر از آسانسور کششی گیربکس استفاده نشود. به علاوه تعداد نفراتی که این نوع آسانسور کششی می‌تواند حمل کند حداکثر ۸ نفر و هر کدام با وزن حداکثری ۷۵ کیلوگرم تعریف شده است.

آسانسور کششی روملس

این نوع آسانسور نیاز به موتورخانه ندارد. موتور آسانسور روملس در درون چاهک آن قرار داده شد و سیستم آن را تا حدود زیادی کم حجم کرده است.حرکت و طرز کار آسانسور کششی روملس بسیار نرم‌تر از سایر انواع آن بوده و به راحتی نصب و تعمیر می‌شود. یکی دیگر از مزایای آسانسور کششی روملس که آن را به آسانسوری محبوب تبدیل کرده، سرعت حرکت بالا و قیمت اقتصادی‌تر است.

آسانسور کششی گیرلس

نام دیگر آسانسور کششی گیرلس، آسانسور بدون گیربکس است. چرا که این نوع آسانسور بدون گیربکس کار می‌کند. یک سر سیم بکسل را از میان فلکه عبور داده به اتاقک آسانسور و سر دیگر آن را به وزنه تعادی وصل می‌کنند.

پس از برقراری تعادل وزنی و مکانیکی مناسب، کابین آسانسور در جهت عمودی به حرکت در می‌آید. حرکت آسانسور کششی گیرلس بسیار نرم و بدون شوک است. در ساختمان‌های پرتردد استفاده از آسانسور کششی گیرلس مناسب است.

نحوه کار آسانسور کششی

طرز کار آن بسیار مشابه بالابر های قدیمی است. با این تفاوت که آسانسورها قدرت بالا بردن وزن بیشتر در ارتفاع بلندتری را دارند. همچنین آنها به طور اتوماتیک و به کمک نیروی الکتروموتوری قوی کابین آسانسور را به صورت عمودی بالا و پایین می‌کشند. کابین آسانسور می‌تواند براساس وزن تعریف شده برای سیستم، افراد یا هر گونه باری را حمل کند.

اگر نگاهی به اجزای آسانسور بیندازیم متوجه خواهیم شد که کابین آسانسور روی دو ریل حرکت می‌کند. در واقع حرکت آتها شباهت زیادی به سیستم قرقره دارد. با این تفاوت که سیستم کشش آسانسور دستی نبوده و از درایو و موتورهای پیچیده‌ای برای این امر استفاده می‌شود.

برای توضیح دقیق‌تر نحوه کار آسانسور کششی باید گفت کابین آسانسور از طریق سیم بکسل، فلکه و وزنه جابجا می‌شود. کابین به وسیله چند سیم بکسل به وزنه تعادل وصل بوده و نیروی گیربکس و الکتروموتور کابین آسانسور را روی ریل‌ها به حرکت در می‌آورد.

زمانی که فلکه گیربکس می‌چرخد کابین آسانسور و وزنه تعادل هر کدام در جهت‌های مخالف بالا و پایین می‌روند. وزنه تعادل و کابین پر آسانسور یک سیستم تعلیق تشکیل داده و جابجایی عمودی آسانسور را ممکن می‌سازند.